Budujeme jazierko bez veľkých investícií

Budujeme jazierko bez veľkých investícií

Stačí chuť do práce, aspoň dva páry šikovných rúk a veľká traktorová pneumatika a za jediné dopoludnie môžete mať pri terase vodný prvok ako z rozprávky.

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • stará traktorová pneumatika – 5 €/ks
 • jazierková fólia 10 m2 – 25 €/balenie
 • jazierkové čerpadlo 24 €
 • čierna netkaná geotextília – 8 m2 – 6 €/balenie

Náradie:

 • vodováha
 • pílka
 • kliešte
 • rýľ
 • hrable
 • lopata
 • krompáč

Náročnosť: **
Čas: 3 hodiny
Ľudia: 2-4
Obdobie: jar/leto

Pracovný postup

1. VYTÝČENIE PLOCHY

Vytýčenie plochy
Vyhradíme si dostatočný priestor, ktorý by mal byť ľahko obslúžiteľný, vzdušný a mal by byť pritienený. Podľa obrysov pneumatiky vykopeme rýľom a lopatou zem.

2. VYREZANIE PNEUMATIKY

Vyrezanie pneumatiky
Z pneumatiky odstránime pílkou, kliešťami a nožom jednu bočnú stranu. Táto strana bude tvoriť vrch jazierka.

3. VYHĹBENIE JAMY

Vyhĺbenie jamy
Rýľom, krompáčom a lopatou vyberieme zem podľa veľkosti a hrúbky pneumatiky. Hrabľami vyrovnáme dno jazierka do presnej roviny.

4. VYČISTENIE MIESTA

Vyčistenie miesta
V tesnej blízkosti budúceho jazierka poodstraňujeme prevísajúce kry a ich korene. Nie však úplne všetky, pretože tieň nad jazierkom potrebujeme.

5. BURINA POD KAMEŇMI

Burina pod kameňmi
Zarastenú skalkovú úpravu a nános z tatranských valúňov vyčistíme, poplejeme, prípadne zreorganizujeme nanovo. Burine tak nedáme šancu sa rozrásť.

6. PIESKOVÉ PODLOŽIE

Pieskové podložie
Dno jazierka vysypeme klasickým ihriskovým pieskom tak, aby pneumatika mohla ležať vodorovne. Na prípadné korekcie polohy použijeme tiež piesok.

7. OSADENIE PNEUMATIKY

Osadenie pneumatiky
Pneumatiku osadíme do vyhĺbenej jamy, vycentrujeme, dostaneme do vodorovnej polohy, zafixujeme a okraje opatrne dosypeme pieskom.

8. KONTROLA POLOHY

Kontrola polohy
Aby nám okraje jazierka na niektorej strane nepretekali, musíme pneumatiku zafixovať vo vodorovnej polohe. Kontrolu vodorovnosti robíme do kríža vodováhou.

9. JAZIERKOVÁ FÓLIA

Jazierková fólia
Na vytvorenie jazierka použijeme jazierkovú fóliu, ktorú osadíme do pneumatiky na dno a do okrajov. Musí mať dostatočný rozmer, aby sme ju mohli zahnúť.

10. OKRAJE

Okraje
Prebytočnú jazierkovú fóliu hlavne v rohoch povyrezávame ostrým nožom a s rezervou jemne pozahýbame po vonkajšej strane pneumatiky.

11. VODA

Voda
Vodu napúšťame do jazierka pomaly a tak, aby sme mohli kontrolovať dosadanie a priľnutie jazierkovej fólie na boky pneumatiky a na dno jazierka.

12. INŠTALÁCIA FONTÁNKY

Inštalácia fontánky
Elektrinou napájanú fontánku osadíme na dno jazierka. Elektrický kábel vedieme v niektorom zo zahnutí jazierkovej fólie tak, aby nebol viditeľný.

13. SKÚŠKA

Skúška fontánky
Ešte keď jazierko nie je úplne plné vody, vyskúšame si funkčnosť fontánky. Otestujeme aj to, či je tlak vody dostatočný na očakávaný vodný efekt.

14. RÔZNE MÓDY

Rôzne módy
Pomocou násad si vyskúšame aj rôzne vodné efekty a vyberieme z nich jeden, ktorý bude do daného priestoru najvhodnejší z hľadiska dizajnu a funkcie.

Share this post