Čo by ste mali vedieť pred kúpou záhradného domčeka

Čo by ste mali vedieť pred kúpou záhradného domčeka

V garáži už nemáte dosť miesta na záhradné náradie? Netrápte sa premýšľaním, ako to všetko v nej uskladníte a radšej investujte do záhradného domčeka. Určite sa vám investícia oplatí. Na to, aby ste uskladnili kosačku, vertikutátor, fúrik, hrable, rýľ a iné drobné náradie, nepotrebujete žiadnu veľkú „budovu“.

Celkom vám stačí aj domček s pôdorysom s rozmermi 220 x 220 cm. Navyše, ak všetko pekne poukladáte, zostane dostatok miesta aj na detské sánky, bicykle a iné veci, ktoré väčšinu roka len zavadzajú. V garáži tak budete mať konečne dostatok miesta. Aj to je dôvod, prečo záujem o záhradný domček stúpa. „Možností jeho prevedenia je samozrejme viac – v ponuke sú domčeky z valcovaného plechu, z tvrdeného plastu, no stará dobrá klasika – drevo – stále vedie, čo sa týka záujmu aj zastúpenia v našich záhradách. Drevené klasiky sú dlhé desaťročia in aj v zahraničí, kde dokonca aj na strechy záhradných domčekov ľudia inštalujú strešnú záhradku,“ uvádza Martin Čurda, záhradný architekt.

Aký typ domčeka si vybrať?

Sú rôzne možnosti. Klasický materiál je drevo, obligátny pôdorys je štvorec. Na výber sú rôzne hrúbky východiskového materiálu a stavebných technológií. Na strechy sa najčastejšie používajú asfaltové šindle, ktoré sú nielen ľahké a praktické, ale zo sortimentu si môžete vybrať aj ich rôznu farbu. Strecha však môže byť aj celodrevená alebo pokrytá plechovým krytom v tvare šindľov.
Dôležitý je vždy aj previs, pretože pri malých stavbách takýchto rozmerov nie je odtok zrážkovej vody riešený plechovými odkvapmi. Pri nákupe sa zaujímajte aj o technológiu stavby. Ak plánujete v domčeku uskladňovať aj motorových pomocníkov, vyberajte radšej z dvojplášťových konštrukcií s betónovým základom. Ich výhodou je aj to, že medzi vonkajšiu a vnútornú drevenú stenu možno uložiť tepelnú izoláciu. Vtedy si sem môžete uložiť aj dobre zazimované hľuzy či niektoré typy suchých semien.

Okrem toho tu môže byť aj okno, aby ste mali vo vnútri čo najviac prirodzeného svetla. Ideálne je, ak v okne aj vo dverách je sklenená výplň z bezpečnostného skla hrubého aspoň 3 mm. V prípade, že si len chcete uložiť ručné náradie, stačí aj jednoplášťová konštrukcia bez betonáže. Takýto typ domčeka vám vie odborná firma dodať a nainštalovať v priebehu jediného dňa. Nepočítajte však s betónovou podlahou, domček vám ukotvia v zemi pomocou zemných vrutov/skrutkovacích kotiev. Na úplné minimum si môžete objednať malé plechové búdky, ktoré v záhrade ukryjete za vysoký kvitnúci záhon.

Nezabudnite, že aj drevený domček na náradie podlieha ohlasovacej povinnosti.

Konštrukčné riešenia

  1. Väčšinou ide o jednoduchú rámovú konštrukciu, opláštenú veľkoplošným materiálom, napríklad drevotrieskovými doskami. Rámová konštrukcia je obdobou panelového systému. Nosné steny tvoria zvislé stĺpiky vzdialené od seba asi 50 cm a s vodorovnými trámami tvoria drevený rám. Ten je opláštený doskovým materiálom, ktorý zabezpečuje priestorové vystuženie celej stavby. Na opláštenie sú vhodné dosky OSB, drevotrieskové dosky alebo cementotrieskové dosky.
  2. Ďalším riešením môže byť panelová konštrukcia. Tá pozostáva z jednotlivých vopred vyrobených dielcov, čo umožňuje veľmi rýchlu výstavbu. Panely sa vyrábajú v rozličných hrúbkach, môžu obsahovať aj tepelnú izoláciu a parozábranu. Pri stavbe domčeka z panelov sa dielce vkladajú na vopred pripravený základový prah z impregnovaného reziva ukotvený do základovej dosky kotevnými prvkami.
  3. Posledným, často využívaným systémom pri záhradných domčekoch je zrubová konštrukcia. Nosnú stenu zrubovej chaty tvoria trámy kladené na seba vodorovne alebo tenšie fošne. Tieto prvky sú navzájom spojené v ložnej škáre drážkou a perom alebo spojovacím materiálom. V rohoch sú spojené preplátovaním s presahujúcim záhlavím. Zrubové stavby sú zostavované až na mieste na pripravené základy. Môžu byť zateplené aj nezateplené. Tepelná izolácia sa umiestňuje do vnútra objektu alebo možno zhotoviť dvojité zrubové steny a medzi ne vložiť izoláciu s parozábranou.

Share this post