Údržba zelene

kosenie

Kosenie

Kosenie je najznámejšia a najčastejšie vykonávaná činnosť pri údržbe trávnika. V našich podmienkach kosíme 1 až 2 krát do týždňa na výšku 3,5 až 5 cm. V horúcich letných mesiacoch zvýšime výšku kosenia o ďalšie 1 až 2 cm. Dôležité je, aby mala kosačka možnosť zberu pokosenej trávy a neustále naostrený nôž, alebo vreteno (podľa toho či máme rotačnú alebo vretenovú kosačku).

Výhodou rotačných kosačiek je schopnosť pokosiť aj vyššiu trávu, kosačky s vretenovým žacím ústrojenstvom sú zasa neprekonateľné kvalitou svojho rezu. Poznámka: čísla na nastavovacom mechanizme kosačiek väčšinou nevyjadrujú reálnu výšku kosenia.

Realizácie záhrad , Trávnik, Závlahové systémy, Údržba zelene, Zimná údržba - Stellagarden

Prevzdušňovanie - vertikutácia

Jedným z nevyhnutných úkonov prípravy trávnika na zimu je vertikutácia. Odumreté časti rastlín, kúsky pokosenej trávy, burina a mach vytvoria v priebehu vegetácie vo Vašom trávniku nepriepustnú vrstvu. Táto vrstva nazývaná trávna plsť, môže byť aj niekoľko centimetrov hrubá, zabraňuje prenikaniu vody a živín do pôdy až ku koreňovému systému a zároveň zabraňuje výmene plynov. Tým trávniku hrozí zadusenie. Hrubá a nepriepustná vrstva trávnej plsti zapríčiňuje plytké zakorenenie trávnika – koreňový systém nezakorení do hĺbky, ale rozrastá sa do plochy vo vrstve trávnej plsti. Dôsledkom toho trávnik v suchých obdobiach rýchle vysychá, pretože korene nedosiahnu na vlahu v hlbších horizontoch pôdy. Tvoria sa miesta s riedkym porastom, kde sa môže jednoducho rozmnožovať burina. Trávna plsť vytvára tiež priaznivé podmienky pre vznik nebezpečných plesňových a hubových ochorení.

K zaisteniu zdravého, silného a hlbokého zakorenenia je odstraňovanie trávnej plsti nevyhnutné. Vertikutácia sa vykonáva spravidla 2x ročne a ponúka Vám optimálny spôsob, ako sa zbaviť nepríjemných dôsledkov trávnej plsti. Jesenné vertikutačné obdobie začína koncom augusta a trvá až do konca septembra. Po vertikutácii vyzerá trávnik zničený. Nie je to však dôvod k obave. Vzniknuté voľné plochy sa po hnojení zacelia. Väčšie holé plochy je potrebné dosiať vhodnou regeneračnou zmesou.

hnojenie-travnika-

Hnojenie

Neustálym odnímaním väčšiny nadzemných častí trávnika tento po niekoľkých týždňoch spotrebuje všetky dostupné živiny zo svojho okolia a začne sa meniť jeho farba, rýchlosť rastu a schopnosť odolávať nepriaznivým vplyvom (hubové ochorenia, škodcovia, výkyvy počasia,…). Jedným z tajomstiev krásneho zeleného trávnika je prísun správnej výživy vo forme trávnikového hnojiva. Kvalitné trávnikové hnojivo dodá trávam to, čo naozaj potrebujú, bez zbytočného zaťažovania životného prostredia ľahko sa vyplavujúcimi zlúčeninami dusíka. Odporúčame používať kvalitné trávnikové hnojivá TRAVCERIT s predĺženým, alebo dlhodobým účinkom.

Realizácie záhrad , Trávnik, Závlahové systémy, Údržba zelene, Zimná údržba - Stellagarden

Postreky trávnikov a odburiňovanie

Zdravý trávnik je pomerne odolný voči škodlivým vplyvom, no napriek tomu sa môže stať, že bude napadnutý niektorým z množstva hubových ochorení, škodcom, alebo zvýšeným výskytom nežiaducich rastlín. S takouto situáciou sa bez našej pomoci nedokáže vysporiadať a vtedy nastupujú na scénu chemické prípravky. Kvalitné širokospektrálne i selektívne prípravky, ktoré v pôde nezanechávajú reziduá, sú účinnými pomocníkmi pri riešení mnohých problémov. Radi Vám pomôžeme s informáciami o sortimente a spôsobe použitia chemických prípravkov.

Realizácie záhrad , Trávnik, Závlahové systémy, Údržba zelene, Zimná údržba - Stellagarden

Strihanie okrasných drevín

Pravidelná činnosť na záhrade je strihanie okrasných drevín a živých plotov podľa požiadaviek majiteľa.

Realizácie záhrad , Trávnik, Závlahové systémy, Údržba zelene, Zimná údržba - Stellagarden

Údržba interiérovej zelene

Vykonávame celoročnú údržbu interiérovej zelene, kompletnú starostlivosť, hnojenie, strihanie a presádzanie rastlín. Ponúkame aranžovanie kvetín, výmena aranžmánov týždenne alebo mesačne.

Naša práca